Akademi Ödülleri ve Oscar arasındaki fark nedir?

Akademi Ödülleri ve Oscar arasındaki fark nedir?

Sinemayla ilgisi olan ve ya olmayan nerdeyse herkes “Oscar” ödüllerini duymuştur. Her sene Altın Küre (Golden Globe), BAFTA, Akademi Ödülleri gibi sinema alanında verilen pek çok ödül var, ancak kabul edelim ki, hiçbir ödül töreni Oscar ve ya Akademi Ödülleri kadar prestijli daha doğrusu popüler değil. Mesela oyuncu ve ya yönetmen olmak isteyen, bu alanlarda tutkulu olan herhangi bir gence en büyük hayallerini sorsanız, “bir gün Oscar kazanmak isterim” cümlesini büyük ihtimal duyarsınız. Akademi ödülleri farklı kategorilerde Hollywood’da verilmektedir. Eğer Akademi Ödüllerini televizyonda canlı olarak izlediyseniz ve ya internetde herhangi bir sahnesini gördüyseniz büyük ihtimal “Ve Oscar….” (And the Oscar goes to) lafını duymuşsunuzdur.

Bu makale biraz diğerlerinden farklı olmaktadır. Çünkü aslında Akademi Ödülleri ve Oscar arasında belirgin bir fark yoktur ve bir-birilerinin yerinde kullanılabilirler. Fakat bu yazımızda hem genel olarak Akademi Ödülleri hakkında, hem de bu “Oscar” isminin nereden geldiği ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Akademi ödülleri (Academy awards)

Hollywood’da filmler daha önceden çekilmeye başlasa da ilk kez 1929 yılında Amerikan Sinema Sanatları ve Bilim Akademisi (American Academy of Motion Picture Arts and Science) sinemayla ilgili insanların işlerini ödüllendirmeye başladı. Sistem Akademi Ödüllerinin şu anda ayırt edici özelliği olan bir gerilim, heyecan yaratmak amacıyla ödül gecesine kadar sadece adayların isimlerini açıklama taktiğiyle devam etti. Her kategoride birkaç kişi aday gösterilir ve o kategoride kazanan açıklanana kadar adaylar nefes nefese otururlar. Akademi Ödüllerinde aday olmak için tabi ki genel kriterler vardır. Örneğin, filmin 40 dakikadan uzun olması, bir önceki yıl gösterime girmiş olması, Akademinin teknik koşullarını karşılaması ve saire gibi.

Oscar

“Oscar” akademi adına kazananlara verilen heykelciğin adıdır. 2011 yılına kadar toplam 2098 adet bu tür heykelcikler sunulmuştu. Ödül töreni ilk kez 1929 yılında yapılsa da “Oscar” ismi 1939 yılına kadar resmi olarak kullanılmıyordu. Heykelcik Metro Goldwyn Mayer’in sanat direktörü Cedric Gibbons tarafından tasarlandı. Daha sonra Gibbonsun asistanı Frederic Hope ve heykeltıraş George Stanley heykelciği bugünkü tasarımına, haline kavuşturdu. En tartışılan ve merak edilen konulardan biri ise şu. “Neden Oscar? Bu isim nereden geldi?”

Bu ismin nasıl doğduğu ile ilgili en bilinen hikaye şöyle. Akademi’nin kütüphanecisi ve eski yöneticisi Margaret Herrick, o zamanlar Akademi heykeli diye isimlendirilen ödüle bakarken, heykelin Oscar Amcası’na ne kadar benzediğini söyler. O sırada Herrick’in yakınlarında bulunan bir gazeteci bunu duymuş ve “Oscar” ismi ağızdan ağza dolaşmaya başlamış.

Peki aradaki fark nedir?

Akademi Ödülleri törenin orijinal ve daha resmi adıdır, Oscar ise 1939 yılında resmiyet kazanan heykelciğin adıdır. Oscar kazananlara verilen heykelcik için uydurulmuş bir isimdir ve bu isimin nereden geldiği, kökeninin nereye bağlı olduğu hakkında kesin bir bilgi yoktur.

Akademi Ödülleri (Oscar) – “en”leri, ilkleri ve diğer ilginç şeyler

En çok Oscar kazanan filmler: Ben-Hur (1959), Titanic (1997) ve Lord of the rings: Return of the King (2003). Üçü de 11 dalda ödül kazandılar. Lord of the rings ayrıca aday olduğu 11 dalın hepsinde kazanmıştı.

En çok adaylık gösteren filmler: All about Eve (1950) ve Titanic (1997). 14 adaylık.

En iyi film dalında aday gösterilen animasyon filmler: Beauty and the Beast (1991), Up (2009) ve Toy Story 3 (2010).

İlk en iyi kadın yönetmen ödülü: Kathryn Bigelow. 2010 senesinde The Hurt Locker filmiyle kazandı.

En çok en iyi erkek oyuncu ödülü kazanan aktör: Daniel Day Lewis. 3 kez kazandı. My left foot, There will be blood, Lincoln.

Ödüle en fazla aday gösterilen isim: Meryl Streep. 19 kez aday olup 3 kez kazandı. Kramer vs. Kramer (1979), Sophie’s Choice (1982) ve The Iron Lady (2011).

En fazla ödül kazanan oyuncu: Katharine Hepburn. Morning Glory (1932/33), Guess Who’s Coming To Dinner (1967), The Lion in Winter (1968), ve On Golden Pond (1981).

En iyi yönetmen ödülünü kazanan en yaşlı insan: Clint Eastwood. Million dollar baby (2004).

En çok aday gösterilen yönetmen: William Wyler. 12 kez aday oldu ve üç kez kazandı. The best years of our lives, Ben-Hur, Mrs. Miniver.

En çok ödül kazanan yönetmen: John Ford. 4 kez kazandı. The Informer (1935), The Grapes of Wrath (1940), How Green Was My Valley (1941), ve The Quiet Man (1952).

Oscar ödüllü en yaşlı kişi: Cristopher Plummer. 82 yaşında Beginners filmiyle En iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazandı.

En çok Oscar kazanan insan unvanı: Walt Disney. 22 kez.

Yabancı dil dalında en iyi film ödülünü en çok kazanan ülke: İtalya. 14 kez.

DİĞER İLGİNÇ BİLGİLER

The Turning Point (1977) ve The Color Purple (1985) filmleri 11 dalda ödüle aday gösterilmelerine rağmen hiç ödül kazanamadı.

2011 yapımı The Artist, En İyi Film Akademi Ödülü kazanan son siyah-beyaz film olmuştur.

Tom Hanks ve Spencer Tracy En İyi Erkek Oyuncu ödülünü iki kez üst üste kazandı.

Peter O’Toole, 8 kez En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterilmesine rağmen ödülü hiç kazanamadı.

Heath Ledger ölümünden sonra Oscar kazanan tek oyuncudur. The Dark Knight (2008)

James Deen ölümünün ardından iki kez Oscar adayı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir