Diktatör ve Tiran arasındakı fark nedir? Diktatorlük ve Tiranlık

Diktatör ve Tiran arasındakı fark nedir? Diktatorlük ve Tiranlık

Diktatör ve Tiran kelimelerinin çok benzer anlamları vardır. Modern bağlamda hatta birbirinin yerine kullanılırlar. Aradakı farkı bulmak için kelimelerin tanımlarına bakmak önemlidir. Diktatör bir ülke üzerinde tam güce sahip bir hükümdarı ifade etmektedir. Bir diktatörün sınırsız ve mutlak bir otoritesi vardır. Tiran ise daha zalim ve baskıcı bir hükümdarı ifade eder. Tiranlık hukuk ve anayasa kurallarından bağımsız bir yönetim biçimidir. Bir diktatörün zalim ve baskıcı birisi olması gerekmez, ama çoğu diktatörün tiran olma eğiliminde olduğu söylenebilir. Dikatatörlük ve Tiranlık arasındaki temel fark böyledir.

Diktatör ne demek? Diktatör kime denir?

İosif Stalin

Diktatör bir ülke üzerinde mutlak güce sahiptir. Diktatörlük ülkenin bir diktatör tarafından yönetildiği bir hükümet biçimine denir. Diktatörler darbe yoluyla ve ya dolandırıcılıkla yönetime geçebilir, hatta bazıları demokratik seçimlerle de seçilir. Ancak iktidara geldiklerinde onları yerinden kimsenin alamayacağından emin olmak için tüm hükümeti, ülkenin siyasi sistemini değişebilirler. Diktatörler konumları ve güçlerini korumak için seçimleri, sivil özgürlükleri askıya alabilir, olağanüstü hal ilan edebilir, siyasi muhalifleri bastırmak için yasalara aykırı haraket edebilir.

Diktatör terimi mutlaka baskıcı, otokratik, acımasız yöneticileri ima etmemesine rağmen, genellikle çoğu diktatörler baskıcı ve acımasız olmuştur ya da öyledir, halkın insan haklarını kötüye kullanırlar. Modern zamanlarda diktatörlerin bazı örnekleri arasında Benito Mussolini, Augusto Pinochet, Joseph Stalin, Fidel Castro söylenebilir. Bu diktatörlerin bazılarının aynı zamanda tiran olduğunu söyleyebiliriz.

Peki Tiran kimdir? Tiran kime denir?

Julius Caesar

Bir Tiran ise son derece baskıcı, acımasız, adaletsiz ve ya zalim bir hükümdara denir. Modern ingilizcede tiran diktatörlük ile eşanlamlı kullanılıyor. Mutlak baskıcı gücü ya da vahşice kullanılan bir hükümdarı ifade edebilir. Normal, halkı için iyi şeyler yapan bir diktatörün bile sınırsız güçten dolayı daha sonra tirana dönüşme ihtimalı çok yüksektir. Tiranlar kendi otoritesini korumak için halka istediğini yaptırabilir. İstedikleri zaman herhangi birinin yetkisini alabilir, hatta birini infaz ettirebilir.

Platon ve Aristo tiranı “kanunsuz yöneten, aşırı ve acımasız taktikler kullanan – kendi halkına ve başkalarına karşı” olarak nitelendirmiştir. Adolf Hitler, Caligula, Pol Pot ve saire tiranların bazı örnekleridir.

Charlie Chaplin Great Dictator (Büyük diktatör) filminde Hitleri canlandırıyor

Diktatör ve Tiran arasındaki fark nedir?

Bir tiran özünde bir diktatördür. Bir tiran ve diktatörün arasındaki fark görev süresi uzunluğuna ve en önemlisi gücün kötüye kullanım derecesine göre belirlenebilir. Diktatörler halkın rızası olmadan yönetime geçse bile halkı için iyi şeyler yapmış olabilir, refah için birşeyler yapabilir. Lakin görev süresi uzadıkça baskıcı yönetim halka zarar verebilir ve artık bu rejim diktatörlük yerine tiranlığa dönüşür. Tiranlık hukuk ve anayasadan bağımsız bir yönetimdir.

Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür.

Schindler’s list (film)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir