Fobi ve Korku arasındaki farklar?

Fobi ve Korku arasındaki farklar?

Korku ve fobi terimleri bir-biriyle doğrudan ilişkili olmasıyla beraber kafa karıştırıcı olabiliyor. Peki bunlar aynı şey mi? Nasıl ayırt edilir? Bunlar tabi ki de sorulan sorulardan sadece bir kaç tanesi.

Korku ve fobi her ikisi artan kalp, nefes alma ve nabız hızı gibi fiziksel reaksiyonları içeren duygusal tepkilerle karakterizedir. Bunlar insanları çok rahatsız eden durumlar yaratabilmektedir.

Korku nedir?

Korku nedir?

Tehditle tetiklenen korku, beyin işlevlerini etkileyen ve sonuçta davranışta bir değişikliğe neden olan bir duygudur. Korku, şu anda veya gelecekte meydana gelen bir çok olaya karşı risk olarak algılanan belirli uyaranlara yanıt olarak ortaya çıkar. Bunlar sağlık, güç, güvenlik ve ya başka değerli birşeyler olabilir. Korku, insanlarda kaçma, donma, saklanma ve başka çeşitli tepkilere neden olur. Aşırı durumlarda, korku felce veya donma tepkisine de yol açabiliyor.

Aslında korku tamamen doğal, normal ve rasyonel bir duygudur. Bu bizi güvende tutan birşeydir. Ama korkular artık mantıksızlaşmaya ve hayatımıza çok fazla müdahele etmeye başladığında fobiye dönüşür. Örneğin yüksekten korkan bir kişi fazla yüksek bir yere tırmanıp ordan aşağıya bakamaz ama yükseklik fobisi olan biri herhangi bir binada birkaç katın üstüne bile çıkamaz.

Peki fobi nedir?

Fobi nedir?

Fobi” ise Yunancada bulunan “phobos” kelimesinden gelmektedir ve Türkçeye “dehşet” olarak çevrilir. Bir fobi, insanın bir nesne veya durumdan sürekli ve mantıksız bir korku sergilediği, ondan kaçınmak için büyük çaba sarf ettiği, tipik olarak onun yarattığı gerçek tehlikeyle orantısız olduğu bir tür anksiyete bozukluğu olarak karakterize edilebilir. Böyle durumlar tamamen önlenemezse, mesleki veya sosyal faaliyetlere, günlük aktivetelerimize önemli ölçüde müdahale edebiliyor. Anlaşıldığı üzere fobi tehdidin kaynağıyla orantısız, oldukça şiddetli ve yoğun bir korkudur. Ruhsal Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı, Beşinci Baskı, anksiyete bozuklukları altındaki fobiyi aşağıdaki tanı kriterlerine göre sınıflandırır:

 • Bir nesne, hayvan, köpekler veya topluluk önünde konuşma gibi durumlarla ilgili önemli kaygı.
 • Fobinin kaynağı hep kaygıya yol açar ve çoğu zaman kaçınılır ve ya acıverici bir şekilde bu duruma katlanılır.
 • Korku gerçek tehlikeyle belirgin bir şekilde orantısızdır.
 • Mantıksız korku genel olarak 6 ay ve ya daha uzun sürer.
 • Kaygı insanın işlevsellik alanlarında önemli bozulmaya neden olur.
Glossofobi (Topluluk önünde konuşma korkusu)

En yaygın 10 fobi:

 1. Araknofobi (Örümcek korkusu)
 2. Ofidofobi (Yılan korkusu)
 3. Akrofobi (Yükseklik korkusu)
 4. Agorafobi (Açık/kalabalık yerlerden korkma)
 5. Sosyal fobi (Sosyal etkileşimlerden korkma)
 6. Klostrofobi (kapalı / dar alan korkusu)
 7. Aerofobi (uçma korkusu)
 8. Sinofobi (köpek korkusu)
 9. Tripanofobi (iğne korkusu)
 10. Glossofobi (topluluk önünde konuşma korkusu)

Özet – Korku ve fobi arasındaki farklar:

 1. Korku canlıları gerçek tehlikelerle ilgili uyardığı için genellikle hayatta kalmak için önemli bir duygudur. Diğer yandan fobi bir insanın mesleki, soyal ve diğer işleyiş alanlarını bozar, çünkü yaşanan kaygı orantısızdır.
 2. Korkuyu gerçek tehlike tetikler, fobiyi ise beklenen bir tehdit. Fobisi olan insanlar gereksiz şiddetlenmeli hayal ederler.
 3. Korku geçicidir. Tehlike kaynağı yok olduğunda o da yok olur. Ancak fobide hiss edilen endişe en az 6 ay sürer.
 4. Diğer bir fark ise yönetilebilme orantısına dayanmaktadır. Korku yaşayan kişiler tehdit ortadan kalktıktan sonra rahat bir şekilde hayatlarına devam edebilirler ve bu durumda rahatsızlıklarını da yönetebilirler. Bununla birlikte fobide hiss edilen korku aşırı ve kontrolsüz olduğundan bir terapistin yardımına ihtiyaç duyarlar.
 5. Korku evrensel bir duygudur ama fobi örneğin, Amerikada insanların 8 ila 18%ini etkiler. Kadınlar arasında erkeklere nazaran daha yaygındır.

Korkular da yıldızlar gibi hep oradadırlar; ama gün işığı onları gizler.

IRVİN D. YALOM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir