Sekans ve Sahne arasındaki farkı nasıl anlayabiliriz?

Sekans ve Sahne arasındaki farkı nasıl anlayabiliriz?

Yine sinemayla ilgili bir konuyla dönüyoruz. Özellikle sinemasever arkadaşların ve ya bu sektörde olanların dikkatini çekecek bir yazı olacak. Bugünkü konumuz çekim, sahne ve sekans.

Plan, sekans ve sahne vb. film yapımında sıkça duyulan terimlerdir. Bu terimlerden öncelikle çekim, plan ve ya ingilizcedeki adı “shot” ile başlayalım. Bunun sebebi ise şu. Aslında plan bir filmin en temel birimidir. Kamera başladıktan sonra her durduğunda bir plan bitmiş olur. Plan tek bir kamera ile kesintisiz olarak kaydedilen sürekli bir izleme demektir. Daha kısa tanımla ise bir kamera tarafından sürekli görüş açısı olarak adlandırabiliriz. İnsanların kafasını aslında en çok karıştıran sahne ve sekanstır. Ve şimdi de makalenin devamında bu ikisi arasındakı farkları netleştirmeye çalışalım.

Sahne (scene)

1917 (Sam Mendes)

Sahne ve sekans terimlerini çekim üzerinden kısa olarak tanımlamak mümkün. Birkaç çekim bir sahneyi oluşturmaktadır. Birkaç sahne de bir sekansı. Bir sahne belirli bir yerde sürekli gelişen eylemdir. Bir çekim, bir sahnede gerçekleşen eylemin yalnızca bir bölümünü gösterir. Eğer bu çekimler oyuncular tarafından yönetmenin beğenmediği bir şekilde yapılırsa tekrarlar alınmaktadır. Bir çekim kesintisizdir, bir sahne ise bu tür birkaç çekimden oluşur. Şöyle kolay bir örnek düşünebiliriz. Bir çekim cümleyse, bir sahne kitaptaki bir paragraf olabilir ve ya aynı bu makaledeki bir paragraf gibi. Sahne içerdiği görüntülerde zamansal veya mekansal sürekliliğin bozulmadığını fark ettiğimiz kısımlardır. Senaryoda sahneler senaryoyu okuyan kişilerin, zaman ve mekan ayrımını açıkça anlamasını sağlar. Sahne yalnızca bir plandan da oluşabiliyor.

Sekans (sequence)

Rope (Alfred Hitchcock)

Bir sekans, filmdeki bir olayı veya anlatıyı oluşturan birçok sahnenin bir grupudur. Sekans kendi başına bir bütünlük taşıyan sahne veya çekim dizinidir. Bir filmde birçok sekanslar vardır ve bu sekansları da kitaptaki bölümler gibi düşünebiliriz. Bu sekanslar izole gibi görünebilir fakat hepsi birlikte filmin yapımına katkıda bulunur ve bu şekilde insanlar filmi anlayabilir. Sekansı ardışık olarak gördüğümüz olaylardan oluşan ve filmden ayrıldığında tek başına tamamlanmış bir hikaye olarak kabul edildiği düşünülen kısımlar gibi de tanımlayabiliriz. Sekans da bir plandan oluşabilir. Bunun kendisi de (plan sekans) aslında farklı bir sinema terimi, tekniğidir. Plan sekansın çok başarılı uygulandığı filmer vardır: Rope, The Contact, 1917, Birdman, Children of men, Touch of evil, Oldboy, Russian Ark ve saire.

Sekans ve Sahne arasındaki fark?

There will be blood (Paul Thomas Anderson)

Sahne, bir filmin birkaç çekimden oluşan çok küçük bir parçasıdır.

Sekans, filmin birkaç sahneden oluşan nispeten daha büyük bir parçasıdır.

Birçok sekans tam bir film oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir